Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

PPCZ 18 Vlastní pojetí víry

7. prosince 2017 v 9:58 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Zdravím, mám takový trošku netradiční dotaz, možná spíše úvahu - moje (čarodějnická) praxe vychází především z tradice Wicca, přesto bych neřekla, že sama sebe můžu považovat za "pravou" Wiccanku, i když se s ní z velké části ztotožňuji a moje rituály a víra jsou na této tradici postavené. Jde o to, že zkrátka nevěřím v reinkarnaci - ta představa je mi cizí a nepříjemná. Převtělování je navíc myšlenka dle mého dosavadního názoru dost častá a oblíbená mezi pohany, takže se v podstatě cítím, jako kdybych byla nějak "out".
V zásadě se chci jen zeptat, zda je v pořádku, že beru náboženství odlišným způsobem, než by se oficiálně "mělo" a zda není můj přístup ojedinělý? (Zastávám totiž názor, že si každý může vybrat, čemu bude věřit a čemu ne, a to i v rámci jednotlivých směrů.)
Předem děkuji za případnou odpověď.

MÁ ODPOVĚĎ
Taktéž zastávám názor, že je na nás, čemu budeme věřit a čemu ne; že máme možnost volby a můžeme do své (čarodějnické, magické) praxe a života zapracovat cokoliv je nám blízké. Také nevěřím v reinkarnaci. Nijak blíže jsem si k ní nedohledávala informace, ale ani mě ta představa neláká. Možná časem. Minulé životy, reinkarnace, karma a zákon přitažlivosti (a pozitivního myšlení, které přitáhne jen dobré věci) - tohle vše do mého psycho-filoso-magio-logického uvažování nepatří.


Zároveň se nepovažuji (momentálně) za čarodějnici, za mága, ani za pohana. Nejsem ale ani ateista. (Nechci se škatulkovat.) Můj pohled na božstva je možná rozdílný od pohledů jiných. Božstva podle mého názoru vytvořili lidé jako zpodobnění lidských vlastností a jevů v přírodě - jde o psychologii a projevy elementů (a tím pádem i živlů). Takže s božstvy pracuji pod jejich jmény jako s projevy elementů, opletenými vlastními mytologickými příběhy (přičemž odděluji mytologickou a elementovou část). Navíc ve své praxi a v uvažování o čemkoliv používám logiku, což bylo něco pro mě naprosto nového - dlouhou dobu jsem nevěděla, jak zapojit vlastní schopnosti (zvláště vlastní logické uvažování) do něčeho jako je náboženství. Tak jsem se od něj odstřihla, abych jej mohla vnímat jasněji a propojeněji.

Je správné utvořit si vlastní názor a třeba s něčím nesouhlasit, i když to v daném náboženském proudu frčí a je tzv. in. To, že většina věří jedné věci, která Vám nedává smysl, nezdá se Vám, nebo na ni máte jiný názor, a proto ji do vlastní praxe zakomponujete jinak (nebo vůbec), to je na Vás - Vy nejste většina. Rozumím, že to může být zvláštní, když ostatní věří v něco, v co Vy nevěříte, protože Vám to nedává smysl, třeba to pro Vás ani není logické. Ať je Vaše víra jakkoliv odlišná od víry ostatních, musí vyhovovat Vám.

Myslím, že následujících šest bodů, které jsem během půlminuty splácla dohromady, dobře vystihuje ono umění vytvořit si vlastní pojetí víry (nemám na mysli víru jako "náboženství", ale jako "to, v co věřím").

  1. Umět říci, že nevím.
  2. Umět si vytvořit argument.
  3. Umět použít vlastní mozek.
  4. Umět otevřít mysl (je to šok, když se to stane, ale stojí to za to).
  5. Umět si určit, s čím souhlasím, s čím ne, a proč.
  6. Umět se nebát vlastních názorů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melanie Melanie | E-mail | 4. ledna 2018 v 15:29 | Reagovat

Zdravím,

co se týče magie, jsem začátečník. Ráda bych našla nějakého človíčka, nebo klidně i více. Kteří by mi do začátku poradily a pomohly. Budu ráda pokud založíme i nějakou skupinu. V týmu jde přeci vše lépe. Taktéž pokud znáte nějaké e-coven, nebo máte zájem ho založit hlásím se :-D .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama