Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Prosinec 2017

PPCZ 18 Vlastní pojetí víry

7. prosince 2017 v 9:58 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Zdravím, mám takový trošku netradiční dotaz, možná spíše úvahu - moje (čarodějnická) praxe vychází především z tradice Wicca, přesto bych neřekla, že sama sebe můžu považovat za "pravou" Wiccanku, i když se s ní z velké části ztotožňuji a moje rituály a víra jsou na této tradici postavené. Jde o to, že zkrátka nevěřím v reinkarnaci - ta představa je mi cizí a nepříjemná. Převtělování je navíc myšlenka dle mého dosavadního názoru dost častá a oblíbená mezi pohany, takže se v podstatě cítím, jako kdybych byla nějak "out".
V zásadě se chci jen zeptat, zda je v pořádku, že beru náboženství odlišným způsobem, než by se oficiálně "mělo" a zda není můj přístup ojedinělý? (Zastávám totiž názor, že si každý může vybrat, čemu bude věřit a čemu ne, a to i v rámci jednotlivých směrů.)
Předem děkuji za případnou odpověď.

MÁ ODPOVĚĎ
Taktéž zastávám názor, že je na nás, čemu budeme věřit a čemu ne; že máme možnost volby a můžeme do své (čarodějnické, magické) praxe a života zapracovat cokoliv je nám blízké. Také nevěřím v reinkarnaci. Nijak blíže jsem si k ní nedohledávala informace, ale ani mě ta představa neláká. Možná časem. Minulé životy, reinkarnace, karma a zákon přitažlivosti (a pozitivního myšlení, které přitáhne jen dobré věci) - tohle vše do mého psycho-filoso-magio-logického uvažování nepatří.