Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

PPCZ 16 Božstva a démoni

7. listopadu 2017 v 9:55 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Ahoj,
dlouhý čas jsem byl praktikujícím římskokatolíkem, a jak je známo římskokatolická církev provádí exorcismus. Křesťané věří, že naši pohanští bohové jsou démoni a mohou posednout člověka a manipulovat s ním a ve většině případů provádí při tomto posednutí exorcismus a bohové přes osoby promlouvají. Co si o tom myslíte? Je to psychická porucha člověka, nebo se to může stát?
Solais

MÁ ODPOVĚĎ
Já osobně na démony v jakékoliv podobě nevěřím. (Když to takhle napíšu, zní to hloupě až strašidelně.) Zastávám názor, že nepotřebujeme jakési cizí zlé entity, když lidé dokáží být zlí dost. Asi bych se přiklonila k myšlence, že tzv. posednutí je psychickou poruchou nebo zmagořením člověka, zvláště extrémně zbožného, který se snad začne bát i vlastního stínu. Občas mám (mylně?) pocit, že slovo bohabojný mluví za vše (je třeba se bát Boha a milovat ho, je třeba se obávat spáchání hříchu, je třeba se bát ďábla a démonů - tedy toho, co je za ďábly a démony pokládáno). Můj pohled je asi omezený, ale strach a velmi silná víra a doufání ve zření zázraku od Boha, to už člověka dokáže přeprat, aby se zcvokl.


Pohanští bohové byli zdémonizováni, protože jednak církev nevěděla, co jiného s nimi dělat, jednak to byla konkurence, proti níž se nejlépe bojuje jejím očerněním a proměněním v to záporné, špatné a člověku škodící. V křesťanství není místo pro napůl lidské entity, pro projevy ročních období a živlů, pro projevy emocí, které božstva znázorňují, protože vše přece pochází od Boha.

Křesťanství mi připadá jako extrémně světlá verze pohanství. Máte tam svaté, všichni jsou dobří, a když nejsou dobří, pak jsou ještě lepší a ještě dobřejší. Samozřejmě je tam taky to temné peklo, sžíravý oheň, výkřiky a bědování zatracených. Připadá mi, že křesťanství neřeší psychiku člověka do hloubky, zajímá se jen o to, aby si lidé odpírali, byli dobří vůči ostatním, uměli veškeré lidské emoce osvětlit (nastavit druhou tvář) a vlastně být spíše roboty než lidmi. A takový přístup nemůže být prospěšný. To je bezplatná vstupenka do blázince. Nebo pozvánka exorcisty. Ale vlastně s tím člověkem není nic špatně, jenom mu náboženství (protože nejen křesťanství může z člověka udělat šílence - ve smyslu silně až přehnaně věřícího, který odhodí selský rozum a přestane uvažovat, přestane se ptát, protože se mu málokdy dostane odpovědi; každé náboženství představuje systém, každý systém může člověka zmagořit, ačkoliv se vlastně člověk nechá zmagořit sám sebou spíše než oním systémem) naharašilo do hlavy nesmysly.

Takže nesouhlasím s označováním pohanských božstev jako démonů, je to sprosté a nesmyslné (přestože každý si najde odůvodnění, jaké se jemu líbí, proč to je nebo není nesmyslné). Nevěřím, že existují démoni, ďábli, Satan a další, ale jestli ano, pak jich vůbec není zapotřebí. Posednutí člověka je asi možné, ale já jsem ohledně toho dosti skeptická, už proto, že jsem něco podobného nezažila a upřímně ani zažít nechci. Ale asi by záleželo na tom, co člověka posedne. A vlastně se může posednout i on sám, respektive že ho posedne stín. Nebo je to možná jen genius loci (nemám na mysli žádného bůžka, ale čistě onu abstraktní atmosféru místa), co na člověka působí a člověk se pak začne chovat divně, iracionálně, jako blázen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama