Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Odpuštění vs Zdravá ignorace

14. listopadu 2017 v 12:24 | K. |  Na Cestě
Dá se říci, že z nudy jsem klikla na odkaz směřující k článku o tom, proč je manželství tak úžasnou věcí a jak člověka (a vlastně oba dva partnery) dokáže změnit k lepšímu. Hned u prvního bodu jsem se zarazila a začala přemýšlet. Jedná se totiž o odpuštění.

Odmalička jsem byla vychovávána v křesťanském duchu, nijak přísném, ale vliv to byl a stále zůstává. V křesťanství je velice důležitým prvkem odpuštění. Jenže jakkoliv může být toto slovo jednoduše znějící, realita je poněkud odlišná. Když vám někdo ublíží, není vaší první reakcí odpuštění. To v žádném případě. A pokud ano, asi si dostatečně nevážíte sami sebe. Na druhou stranu nechci nikoho urážet, takže záleží na člověku, to určitě ano, ale z mého úhlu pohledu když vám někdo něco provede a vy mu okamžitě odpustíte, asi s vámi něco je.


Taky jsem někdy během tohoto roku zaslechla (buď ve videích Kelly Ann-Maddox, nebo Joey Morris), že pokud už někomu máme odpustit, pak ne kvůli tomu druhému, ale kvůli sobě. Protože nás to cosi tíží a nedá nám klidu, navíc co se děje s tím, který nám ublížil? Ten se asi má kdovíjak dobře. Většinou to tak bývá.

A když jsem si tak přemýšlela nad odpuštěním, napadlo mě, že je to podobné jako s tolerancí. Chci tím říct, že já se skutečně snažím být tolerantní, ale někteří lidé mě neskutečně serou, takže to není úplně dobře možné. Rovněž mi nepřijde možné dokonale někomu odpustit za to, co provedl, případně určitě není možné na to zapomenout. Tudíž přichází ona varianta ignorace, klidné ignorace. Když ti něco vadí, nech to být, neber si to osobně, nenaštvávej se nad tím, je to problém toho, kdo to řekl nebo udělal. Což zní, když nad tím teď přemýšlím, poněkud nelidsky. Ale budiž!

Je lepší nechat být, popřemýšlet a nechat být. Nad určitými věcmi pak je lepší ani nepřemýšlet, akorát to zneklidní, rozvlní, rozčílí atp. Odpuštění a tolerance jsou slova, z nichž je jednodušší dosáhnout stavu tolerance než někomu odpustit. A protože pro mě účinně, nebo tedy alespoň průměrně účinně nefunguje ani jedno, prostě jsem přešla na variantu už-se-tím-nezabývat. Ignorovat. Některé jedince, pokud vás například otravují, když se potřebujete soustředit, je skutečně nejlepší ignorovat. A je to zároveň nejefektivnější. Oni do tří minut dají pokoj a ztichnou. Mám to ozkoušené. Ale člověk nesmí reagovat ani zvednutím hlavy, prostě nijak. Hlavně ne slovem.

Může se to zdát protivné, tedy že já jsem protivná, straním se lidí a že jsem ve své podstatě skutečně netolerantní. Asi tomu tak bude. Ale pro mou psychiku je daleko lepší, když některé blbce ignoruji a některé vzpomínky nechám být, nelpím na nich, ani je nepotlačuji, prostě je nechám. Jinak bych se musela zbláznit!

Odpuštění možná v lidské povaze zakódováno bude, ale já ho tam nevidím. Já nejsem takto naprogramovaná. Nebo jsem k tomu bodu ještě nedospěla. Když někdo někomu ublíží, z logického i emočního hlediska má vrátit ránu. Nemusí hned, může si to vypočítat. Ale když to udělá hned, má to z krku. Teď si vzpomínám na citát, který praví, že "válka vždy začíná protiútokem". Ale co má ten napadený dělat?

Jen jsem sem chtěla shrnout, co se mi honí hlavou, abych to zaprvé nezapomněla, zadruhé rychleji píši na počítači než rukou, ačkoliv papír u sebe mám a poznamenat do svého čehosi, co může být v uvozovkách označováno za "Knihu Stínů", jsem si to tím pádem mohla, takhle je to rychlejší a ... prostě je to rychlejší. :-) Je občas lepší ignorovat blbce a otravné lidi, než se z nich zbláznit v bolestech hlavy. A odpouštět, pokud nechcete, není třeba. Jen to nechce být, pokud už jste připraveni. Nebo i když nejste. Dodá vám to trochu klidu a v noci se lépe vyspíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 12:44 | Reagovat

Něco na tom bude - odpouštět ano, ale některé věci jsou neodpustitelné a nechat si sr.t na hlavu taky nejde donekonečna. Asi to generalizovat nejde, záleží na případu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama