Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Symbolika Lucifera

6. října 2017 v 19:04 | K. |  Na Cestě

#03/07/2017
Lucifer připomíná příběh o Faethónovi (synu boha Hélia), jehož hrdost byla přemrštěná natolik, že ho stála život. Podobně může Lucifer symbolizovat přemrštění touhy po znalostech či pýše ohledně jejich nabytí. Být pyšný na to, že něco vím, je dobré, ale přehnaná pýcha vede k ignoraci názorů a poznatků ostatních, proto nejenže není dobrá, ale je ve své podstatě a výsledku vlastnímu rozvoji škodlivá.

Může také jít o odraz neschopnosti počkat na správnou chvíli poznání. Chtít být za každou cenu osvícen právě teď, protože se mi to teď hodí, je hloupé a arogantní. Učení chce čas, stejně tak poznání. Není možné se vše naučit a zároveň to pochopit v jedinou chvíli, ať nad daným tématem strávíme kolik hodin chceme. Sice se o něm naučíme, ale co nám zaručuje, že ho pochopíme, že si na něj uděláme názor.


Lucifer je představou volající "naučit se, pochopit a mít názor v jedinou chvíli", což je nesmyslné, protože je to nemožné. Navíc nadměrné učení, spojené s okamžitým správným pochopením věci, nemůže člověku přinést nic jiného, než hlad po dalších informacích, neboť naučil-li se za jeden den tolik, za druhý den se dokáže naučit dvakrát víc. Takový člověk doopravdy nežije, ocitá se v neustálém osvícení, zapomíná na temnotu v sobě, protože ji k poznání a osvícení nepotřebuje. Nakonec nezná tmu (nebezpečí, strach, rizika), rozeznává pouze možnosti skrze světlo, a tak stejně jako v příběhu o Faethónovi, nebo o Luciferovi, následuje jeho pád.


#04/10/2017
Lucifer může zároveň (též) symbolizovat otázku a nutnost poznání. Nutnost používat vlastní rozum, vidět skrze a číst mezi řádky. Bůh-církev chce a potřebuje poslušné ovečky, neptající se na otázky, na které sami neumějí nebo nechtějí odpovědět. Lucifer může být vnímán jako někdo, kdo se příliš vyptával a byl příliš zvědavý, takže ho autorita vykázala ven, pryč z prostorů jeho zájmu. Proto si našel zájem jiný, kolem něhož se může vyptávat, může sbírat a zpracovávat informace, které nalezne a získá.

Boha-církev můžeme vnímat jako reklamu v televizi. Stále dokola nám omýlá tytéž informace, až jsme z nich zcela zpitomělí. Lucifer je ovladač, respektive tlačítko na ovladači, kterým televizi vypneme. Je volbou, rozhodnutím se, zda něco (ne)chci poslouchat, číst, vidět; protože mi to něco (ne)přinese. Může se stát, že se odvrátíme od něčeho, co nám může něco dát, z čeho si můžeme něco odnést (v přeneseném slova smyslu, i doslova).

Lucifer poukazuje na ignoranci mnohých nábožensky založených lidí, kteří přestali používat zdravý rozum a smysly k tomu, aby viděli, cítili, vnímali i se dovtípili, co se kolem nich i s nimi stalo a nyní děje. Jako náboženství nyní přímo nevyznávající, ale byjící jím ovlivněná, zastávám různé snad až excentrické názory a pohledy na různé postavy, figury a božstva. Lucifer je jako dítě, ptající se na otázky církevního otce, který mu ptát se zakazuje, protože to není správné. Ale dítě tomu nerozumí. Co je "správné" a co "špatné" pro dítě?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama