Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

PPCZ 14 Starý /= moudrý

12. října 2017 v 9:12 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Jaký je Váš názor na stáří a jejich moudrost?

MÁ ODPOVĚĎ
Má odpověď bude nejspíš velmi krátká, protože na to mám jasný názor. To, že je někdo starý, znamená, že má za sebou už více než pár let života. A s postupem času, jak život plyne, přicházejí i zkušenosti a zážitky. Z těchto zkušeností se nemusíme poučit, nemusíme s nimi dělat vůbec nic. Ale víme o nich, máme to zažité. Jak s tím dál naložíme, je druhá věc.

V důsledku toho, že starý člověk má logicky více zkušeností než malé dítě, se také předpokládá, že starý člověk bude moudřejší. Je dobré si uvědomit, že moudrý není totéž co znalý nebo chytrý. Člověk může být chytrý, může toho mít naštudírováno, a zároveň to může být úplný idiot, který nepříliš skutečně uvažuje a i jeho moudrost je na 32 °F.


Ke starým lidem, jak se praví, máme mít úctu. Zároveň si myslím (snad naivně, ale co si myslím, to si myslím), že i oni by měli mít úctu k mladým. Nezáleží na tom, kdo je jak starý, protiva a hlupák se vyskytne mezi mladými stejně jako mezi starými a obráceně.

Právě mne napadla fascinující myšlenka. Když staří lidé chodí o holi a to oni jsou považováni za moudré, pak to skoro zní, jako kdyby moudrost chodila o holi. Proč, můžeme si každý vymyslet svou verzi.

Na závěr ještě velmi krásná citace pana Jana Wericha (a v uvedené části videa Vám to řekne sám):

"Proč by měl bejt starej člověk moudrej? To by musel bejt, následkem toho, mladej člověk hloupej. Přeci blb je blb, když už se narodil. A když umře, tak umřel blb. S tím se nedá nic dělat. Možná že má větší zkušenosti, ale co s nima, když je neumí využít? Chytrý lidi jsou chytrý lidi a hloupí jsou hloupí, s tím se nedá nic dělat. To nezáleží vod stáří." -- https://youtu.be/FOOiC85M7bs?t=2m36s
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama