Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Říjen 2017

PPCZ 14 Starý /= moudrý

12. října 2017 v 9:12 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Jaký je Váš názor na stáří a jejich moudrost?

MÁ ODPOVĚĎ
Má odpověď bude nejspíš velmi krátká, protože na to mám jasný názor. To, že je někdo starý, znamená, že má za sebou už více než pár let života. A s postupem času, jak život plyne, přicházejí i zkušenosti a zážitky. Z těchto zkušeností se nemusíme poučit, nemusíme s nimi dělat vůbec nic. Ale víme o nich, máme to zažité. Jak s tím dál naložíme, je druhá věc.

V důsledku toho, že starý člověk má logicky více zkušeností než malé dítě, se také předpokládá, že starý člověk bude moudřejší. Je dobré si uvědomit, že moudrý není totéž co znalý nebo chytrý. Člověk může být chytrý, může toho mít naštudírováno, a zároveň to může být úplný idiot, který nepříliš skutečně uvažuje a i jeho moudrost je na 32 °F.

Symbolika Lucifera

6. října 2017 v 19:04 | K. |  Na Cestě

#03/07/2017
Lucifer připomíná příběh o Faethónovi (synu boha Hélia), jehož hrdost byla přemrštěná natolik, že ho stála život. Podobně může Lucifer symbolizovat přemrštění touhy po znalostech či pýše ohledně jejich nabytí. Být pyšný na to, že něco vím, je dobré, ale přehnaná pýcha vede k ignoraci názorů a poznatků ostatních, proto nejenže není dobrá, ale je ve své podstatě a výsledku vlastnímu rozvoji škodlivá.

Může také jít o odraz neschopnosti počkat na správnou chvíli poznání. Chtít být za každou cenu osvícen právě teď, protože se mi to teď hodí, je hloupé a arogantní. Učení chce čas, stejně tak poznání. Není možné se vše naučit a zároveň to pochopit v jedinou chvíli, ať nad daným tématem strávíme kolik hodin chceme. Sice se o něm naučíme, ale co nám zaručuje, že ho pochopíme, že si na něj uděláme názor.