Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Ve vědění je síla

12. srpna 2017 v 23:31 | K. |  Na Cestě
Vždy jsem si myslela, že citát Ve vědění je síla představuje sílu znalosti, kdy protože jsme obeznámeni se světem a událostmi kolem sebe, máme znalosti ohledně nespočtu věcí a dějů, zkrátka jsme extrémně znalí a informovaní, dává nám to sílu. Postupem času se ale začalo ukazovat, že čím víc toho vím, tím silněji si uvědomuji, že vlastně ve skutečnosti nevím vůbec nic. Znalosti, které jsem považovala za klíčové, i to, jak jsem si tento citát vykládala, byly povrchní.

K tomuto poznání mne přivedla jedna část videa od Kelly-Ann Maddox, které uvedu na konec článku. Už ani přesně nevím, co přesně mne k tomu vedlo, ale určitě znáte pocit, kdy vám náhle něco sepne v mysli a vy si řeknete: "Jo, takhle přesně to je. Proč jsem si toho nevšiml dřív? Vždyť to celou dobu vím. (příp. Proto mi to nesedí, proto mi to nefungovalo.)" Prostě přijdete na to, proč!


Nikomu nepřinese poznání a pocit znalosti, pokud bude zahlcen informacemi, které se bude snažit vstřebat, bude se snažit o všem vědět všechno, až si během tohoto dlouhého procesu získávání povrchních informací uvědomí, až bude opravdu vědět, že nic neví, protože svůj život zasvětit hledání a získávání znalosti, kterou sice může získat z vnějšku, ovšem nebude to úplně ta pravá znalost, kterou bude schopen neustále uplatňovat, jeho postoj k ní se bude neustále měnit, jednou mu bude vyhovovat, podruhé ne, pak se zase zamyslí nad tím, jaký to byl idiot, že s touto znalostí nesouhlasil, a pak se zase dostane do bodu, kdy mu tato znalost bude připadat zatěžující, pro jeho seberozvoj nepotřebná, atd.

Začínám se rozepisovat a málem jsem zapomněla myšlenku, díky níž tento článek sepisuji.

Ono vědění (jak předpokládám, že někteří z vás již vědí, protože jsou možná moudřejší než já, možná jim to jen rychleji zapaluje a nemají tak dlouhé vedení, nebo zkrátka do bodu, kdy k nim toto poznání mělo přijít a měli být osvíceni, dospěli dříve než já, protože já jsem mladší, nebo protože mám méně zkušeností; nicméně...) je skutečně věděním, není znalostí. Představuji si to následujícím způsobem:

ZNÁT může někoho, protože je s ním seznámíme; znát můžeme něco, protože se to naučíme; znalosti získáme studiem knih a učebnic a bývá spojeno se školou
VĚDĚT představuje pocit určitého vnitřního klidu naší duše; je to pocit, kdy víme, že něco je tak, jak to říkáme; VĚDĚNÍ je spojeno se zkušenostmi a s naší vlastní pravdou, která pro nás je pravdou pouze ve chvíli, kdy o ní nemáme žádné pochyby (a pokud o ní pochybujeme, pak to pro nás není skutečná pravda, ale jen jakýsi tvar předpravdy, který se ještě musí rozvinout, zformulovat a utvořit do své konečné podoby)

Když něco skutečně víme, dává nám to sílu, protože jsme právě poznali další část nás samotných a získali jsme tak nad sebou větší kontrolu. Zároveň to také zvyšuje sebevědomí, zvláště pak pokud víme, jak to naše vědět, tu naši pravdu (pro nás správně) formulovat. Protože je úžasné něco objevit (přestože ostatní to již objevit mohli, ale tady jde o nás samotné, nikdo další s tím nemá moc co dělat), ještě úžasnější je umět formulovat a nejúžasnější je umět odůvodnit, proč je toto pro nás pravdou - proč víme, že toto je pro nás pravdou.

Navíc pokud získáme tuto kontrolu sami nad sebou, pokud posílíme sebe, dokážeme se tak lépe ochránit od možnosti ovlivnění někým, kým si ovlivněni být nepřejeme. Začneme si tvořit filtr, jakýsi cedník, přes který se pak budou přesévat informace, které se k nám budou dostávat. A čím více budeme vědět, čím více budeme sílit, tím větší onen cedník bude, tím více názorů a informací z venčí dokáže zachytit a přesít, tím méně (proti-naší-vůli)-ovlivnitelnější budeme, zároveň se staneme stabilnějšími, protože budeme skutečně vědět a budeme umět odůvodnit, co víme a proč a jak to víme.

Navíc nám tohle vědět pomůže i při stínové práci, neboť už nebudeme tolik nervózní, nebudeme tolik tápat, protože už budeme něco vědět, což nám dodá právě onu stabilitu a stálost, nenarušenost. Asi nebudeme přímo jako skála, ale spíše jako statný strom, který sice bývá pocuchán větrem, ale kterého už vítr neodfoukne, protože má kořeny pevně zarostlé v zemi, ani nezlomí, protože jeho kmen je silný a odolný.

Možná by bylo lepší, kdyby se tento citát šířil jako Vědět znamená sílit, pak by (mi) to nemuselo způsobit v hlavě tolik zmatků. Ale přišla jsem na to. ;-) A mám radost!

Ještě bych to zakončila poznámkou, že některé věci třeba vědět nebudeme a je dobré se naučit říkat, že něco nevíme. Samozřejmě "Já nevím." není dobré používat neustále, ale pokud něco skutečně nevíme (ne proto, že jsme se nenaučili na test do školy), pak je daleko lepší si přiznat, že to nevíme a naučit se s větou "Já nevím." žít a smířit, protože i to, že něco nevíme, se pro nás může stát stínem, a to daleko větším, než by se mohlo zdát. Mám pocit, že když dnes někdo něco neví, je to bráno jako špatné a je vhodné, či téměř nutné se takovému člověku smát. Samozřejmě záleží na situaci a na tom, co daný člověk neví, o čem nemá povědomí, o čem nemá znalosti; ale je třeba taky brát v úvahu myšlenku, že možná, jenom možná se o danou věc daný člověk nezajímá, proto o ní nemá znalosti, neví o ní.

Video Kelly-Ann Maddox 247. Deity Through the Lens of Consciousness (pro ty, kteří umějí anglicky).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama