Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

PPCZ 11 Otázka důvěry

31. srpna 2017 v 20:19 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Moje kamarádka má ducha ve sklepení. Jak jí pomoci? Mohu jí ukázat Knihu Stínů? Mohu jí důvěřovat?

MÁ ODPOVĚĎ
Budu se věnovat nikoliv duchovi ve sklepě (či sklepení), ale části ohledně důvěry, protože co se duchů týče, nemám ještě zcela stanovené hranice a kdykoliv slyším nebo si přečtu, že někde něco lítá a straší, nejraději bych odpověděla, že to daný člověk nemá v hlavě v pořádku (což je hrubé, i když ne zcela nemístné). Navíc jsem ještě se skutečným duchem (duchem cizí osoby kdysi žijící, případně duchem jiné entity) neměla to (ne)potěšení se setkat a moc po tom ani netoužím.


U důvěry, stejně jako u všeho ostatního, si člověk-jednotlivec musí stanovit hranice. Co komu poví, kam až se může odvážit s tím a s oním. Stojím si za tím, že pokud se zde vyskytují pochyby, je dobré dát si pozor. Možná jsme jen přespříliš opatrní, možná ale je to signál našeho nevědomí, které ví víc než my, že ten člověk není úplně věrohodný. A nebo se nám ta osoba na rozhovor na dané téma prostě jen nehodí, protože víme, jak smýšlí.

Jednoduše je to tak, že pokud nevím, jestli někomu mohu důvěřovat, svěřit se o nějaké věci, nebo v tomto případě mu (jí) ukázat Knihu Stínů, nedělám to. Buď nejsem připravená já, a proto si nejsem jistá, nebo se bojím toho, jak by mohla reagovat, což vede k tomu, že nejsem připravená na její reakci či se jí obávám, třeba by se mi pak mohla vysmát a udělat ze mě před ostatními šaška atd.

Já osobně bych Knihu Stínů, tu, do které si zapisuji své poznatky, myšlenky, nápady, zkrátka osobní věci, asi nikomu neukázala. Ani své kamarádce, s níž vím, že se o čarodějnictví, magii, pohanství, rituálech, kouzlení a dalším mohu bavit zcela otevřeně. Navíc zde ani není důvod něco takového dělat, protože je daleko lepší diskutovat o jednom tématu, o kterém třeba v Knize Stínů zápis mám, než aby si kamarád či kamarádka prolistovali všechno a ničemu neporozuměli.

Pokud ovšem Vaše Kniha Stínů neobsahuje osobní zkušenosti, protože může jít o výpisky z jiných knih, o korespondence z cizích zdrojů; pokud Vaše Kniha Stínů není tolik osobní a tolik s Vámi svázaná, pak v tom takový problém nevidím. Sice jsem totiž napsala, že bych dnes Knihu Stínů do ruky a na oči patrně nedala ani své kamarádce, které v pohanském, magickém a čarodějnickém směru důvěřuji, ale s mou druhou Knihou Stínů jsem nakládala zcela jinak, neboť sestávala s výpisků a cizích zdrojů, které pro mne sice měly nějaký význam, ale stejně to pořád nebyly mé informace, nebyly tolik osobní. Samozřejmě záleží od člověka, každý máme jiný názor a každý se na věc díváme z trochu jiného úhlu pohledu.

Doufám, že má odpověď pomohla nebo inspirovala k řešení. Ještě bych dodala, že pokud Vaše kamarádka tvrdí, že má ducha ve sklepě, určitě to není dostatečný důvod svěřit se jí či jí přímo ukázat vlastní Knihu Stínů (tak jsem totiž dotazu porozuměla, když jsem ho četla poprvé).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama