Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

PPCZ 10 Rivalita mezi božstvy?

20. srpna 2017 v 20:03 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Dobrý deň, mám jednu otázku. Pri uctievaní germánskeho aj slovanského panteónu, Thora a Peruna, keďže aj bohovia sú žiarliví, čomu sa vyvarovať, alebo nejaké rady ako si udržať pri sebe náklonnosť oboch panteónov? Chodím na bojové športy a dnes sa mi pri samostatnom tréningu stal úraz na jednej nohe sečná rana zo skla (zašívané) a na druhej nohe zlomenina palca. Cítim, že stojí za tým práve uctievanie Thora a Peruna zároveň.
Bol by som rád, keby túto tému uctievania oboch panteónov nejako rozviniete aj vo videách, poprípade, ako som písal, ako si získať náklonnosť oboch panteónov. Viem, že je lepšie zameriavať sa len na jeden.


MÁ ODPOVĚĎ
Od doby, co jsem přišla na to, že božstva si stvořili lidé, aby měli za kým jít, kdo by je chránil, skrze koho by uplatňovali vlastní sílu; s božstvy pracuji jako s projevem některého z elementů. Proto úplně nerozumím tomu, že pokud někdo pracuje s božstvy téže hlavní působnosti, tito na sebe vzájemně "žárlí". Smysl by to dávalo pouze v případě, že osoba, která s božstvy pracuje, si není jistá, že to tak dělá správně, že je oprávněna pracovat s božstvy odlišných panteonů, přestože jde v podstatě o božstva sobě blízká.
Thor i Perun jsou oba silní válečníci a velcí vládci, a jakožto velcí vládci se logicky budou navzájem pošťuchovat, až mezi sebou válčit. Logicky proto, že božstva stvořili lidé a lidé žárlivými jsou. Pokud by však šlo o božstva, lépe o projevy přírodních sil, pak by jejich vzájemná rivalita nedávala smysl. Blesk také nebojuje s bleskem. Bouře se nepostaví sama proti sobě.

Získat náklonnost obou panteonů je podle mého názoru teoreticky snadné. Nastudování mytologie, sledování projevů těchto božstev v přírodě. Zjištění, co se kterému zamlouvá, co naopak ne. Možná není nejlepší oba chlapce "používat" zároveň. Zní to blbě, ale lépe to momentálně nedovedu. Je třeba zjistit, čím se od sebe (jako lidské osobnosti) odlišují, a v té oblasti jim vzdávat úctu zvláště. Hovořím teoreticky, tedy co bych asi podnikla, kdyby se něco podobného stalo mně. Například Thor mi vždy přišel vlídnější k lidem, proto mi připadal tělesnější. Byl (je) jako Oheň a Země. Perun oproti tomu je božstvo, které zcela nedokáži uchopit, protože místo Země je zde živel Vzduchu. Perun je na první dojem něčím mezi Odinem a Thorem. Perun mi přijde méně impulzivní než Thor, možná i svým způsobem pomalejší, ne tolik aktivní.
Blíže jsem studovala spíše mytologii okolo Thora, ale to už je pár let, a protože jsem s ním nikdy blíže nepracovala (měla jsem vždy problém s lidskými figurami božstev), stejně se mi většina vykouřila z hlavy.

A ne vždy je lepší zaměřit se na jediný panteon, protože někdy to zkrátka nefunguje. Je samozřejmě složitější splácat různá božstva z různých panteonů dohromady, v žádném případě se to, podle mého názoru, nedá udělat s jejich mytologií - u "seskládaného" panteonu nelze plně navázat na mytologii daného panteonu, ale myslím, že se to dá přizpůsobit, záleží na božstvech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama