Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Duben 2017

77 questions - 62-65 otázka

30. dubna 2017 v 12:06 | K. |  77 čarodějnických otázek
62. Chtěli byste (někdy v budoucnu) vyučovat čarodějnictví?
Spíše ne. Píši články, možná budu někdy v budoucnu točit videa. I skrze to se vlastně dá učit (vyučovat). Ale přímo vyučovat jako učitel, který přijde, řekne: "Naučte se *to a to*," takto ne. Myslím, že čarodějnictví a obecně spiritualitě se nedá naučit od nikoho jiného, jedině od nás samých. Samozřejmě to zahrnuje načtení knih, případně shlédnutí mnoha stovek videí (pokud uvažujeme a náhodně neklikáme na videa, pak třeba jen deset z nich) - nebo nemusíte číst nic čarodějnického a nic nesledovat.
Historie čarodějnictví se dá dohledat v příslušných knihách, i na internetu (asi zkreslenější, záleží na tom, kde hledáte). A k čarodějnictví to patří. Ale na moderní čarodějnictví existují taková kvanta knih, která učí, jak prakticky pracovat, že si během své praxe sami uvědomíte, co vám nesedí (mě nesedí většina věcí, protože je napsali jiní a já mám očividně problém s autoritami, mně tvrdícími, jak mám co dělat - a já to spáchám jinak už z toho důvodu, abych je uvedla mimo mísu a dokázala, že ten jejich způsob není jediný možný a správný).

PPCZ 2 Názor na historické křivdy

27. dubna 2017 v 7:54 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Dobrý den. Zajímá mě, jak se vyrovnáváte s historickými křivdami, například hony na čarodějnice, christianizace, agresivita Germánů. Cítíte zášť, nebo je vám to jedno? Předem děkuji za odpověď.


MÁ ODPOVĚĎ
Jako student oboru historie (navíc píšící seminární práci na téma čarodějnic ve středověku) bych měla být s těmito tématy seznámena. Ale myslím si, že k tomu člověk nemusí historii studovat a stejně o v otázce zmíněných fenoménech bude mít nějaké povědomí a nějaký názor na ně.

77 questions - 58-61 otázka

26. dubna 2017 v 12:00 | K. |  77 čarodějnických otázek
58. Jakákoliv oblíbená svíce nebo vůně pro magické účely?
Má nejoblíbenější svíce je fialová, která má vonět po šeříku. Protože ovšem voněla po šeříku málo, přidala jsem do ní tři kapky šeříkového vonného oleje. Vůni šeříku miluji, přestože umí být po chvíli velmi těžká, přežene-li se to s ní.

59. Na jaké vaše oblíbené místo se chodíte zkontaktovat s přírodou?
Do přírody. Do lesa. Do parku. Do svého pokoje. Do svého nitra.

77 questions - 54-57 otázka

23. dubna 2017 v 12:53 | K. |  77 čarodějnických otázek
54. V jaké části řemesla byste se chtěli zlepšit / rozvinout?
Rozhodně bych chtěla najít čas pro studium tarotu, přestože asi spíše než jej budu používat orákula, protože mi sedí lépe. Ale ráda bych se hlouběji ponořila do studia Velké Arkány a dopsala k nim příběh. Jenže na to teď není čas.
Což mě přivádí k druhé maličkosti, v níž bych se chtěla zlepšit - v práci s časem. Může to znít fantasticky až charmedovsky, ale myslím to vážně. Práce s časem zahrnuje umění rozložit si práci, naplánovat ji a umět splnit včas, nepřepínat se, ale ani nevzdávat něco udělat, protože na to nezbývá čas.

Kolo roku a Pojmenovávání

21. dubna 2017 v 7:40 | K. |  Na Cestě
Jde o můj osobní názor, proto je kamenování zcela zbytečné (patrně se stejně netrefíte) a upalování je namáhavé (než rozděláte oheň, musíte nasbírat dřevo). Takže si z tohoto článku můžete něco odnést; nemusíte. Můžete s ním souhlasit; nemusíte. Vlastně ho píši spíše pro sebe - některé myšlenky jsou hodny zaznamenání, a tohle je nejrychlejší způsob, jakým se navíc nezatoulají, když je budu za pár dní (týdnů, měsíců ... ) zpětně dohledávat.

Kolo roku je něco (kolo svátků, roční období, která se stále - v kruhu - opakují), co je dnes u pohanů, čarodějů a zvláště wiccanů velice oblíbené a profláknuté. A právě s tím mám problém. Ale popořadě.

Svátků Kola roku máme osm: čtyři velké a čtyři malé svátky. Už toto rozzaření mi přijde arogantní. Velké svátky mi nepřipadají důležitější než ty malé, kdy velké jsou zemské svátky, spjaté přímo s přírodou, zatímco malé svátky jsou spojeny s cyklem Slunce. Možná proto, že jsem si vyslechla toto rozřazení a zapsala do své druhé Knihy, s ním nesouhlasím. Protože cokoliv vymyslí někdo jiný, mě prostě fungovat nebude. Uvědomuji se, že jde o silně arogantní přístup, a pracuji na tom. Přišla jsem ovšem na to, že na sluneční svátky se daleko lépe napasovávaly křesťanské tradice, které vycházejí z těch starých předkřesťanských a drží se u nich daleko silněji. Snad proto jsem se tak snadno naladila na dobu podzimní rovnodennosti, která byla křesťany víceméně zapomenuta (alespoň mám pocit, že se kolem té doby nic moc křesťansko-svátkového neděje).

77 questions - 50-53 otázka

19. dubna 2017 v 13:14 | K. |  77 čarodějnických otázek
50. Jste denní tvor nebo noční návštěvník?
Den i noc mají své kouzlo. Pro tvorbu mám nejraději západ slunce a stmívání, v noci pak už cítím, že mi ubývají síly a musím jít spát. Ale noc otevírá možnosti být více sám sebou. Možná je to tím, že má člověk pocit skrytu pod pláštěm noci. Ve dne je příliš vidět.
Ve dne se daleko lépe učí a pracuje, protože mozek je takovým způsobem (u mě) uzpůsoben. Nejlepší na to je brzké ráno, vstávání slunce. Ráno (od šest, sedmi hodin) toho člověk stihne nejvíc, protože vstane a ačkoliv se mu to nemusí zdát, má plno energie.
Takže mám ráda oboje, protože oboje skýtá své vlastní možnosti, které to druhé nabídnout nemůže, nebo to nenabízí v takovém množství a kvalitě.

77 questions - 46-49 otázka

16. dubna 2017 v 12:25 | K. |  77 čarodějnických otázek
46. Kde si kupujete své byliny?
Byliny nekupuji, používám to, co mamka nebo já vypěstujeme, takže buď z venku ze zahrady, nebo z domu, nebo taky z pole. Víc nepotřebuji.

47. Jak jste se cítili, když jste poprvé tvořili kruh?
To si pamatuji naprosto přesně. Alespoň ty pocity. Dělala jsem kruh tuším z malých kamínků, které jsem za delší dobu nasbírala u nás v potoku. Na každou světovou stranu jsem pak umístila něco, čím jsem chtěla symbolizovat daný živel. Řídila jsem se buď podle pana Cunninghama, nebo podle paní Košanové. V každém případě jsem při ukládání předmětů živlů postupovala naprosto intuitivně, takže jsem nějak přehodila zemi a oheň. Zkrátka jsem na jih dala symbolizaci zemského živlu a na sever živlu ohnivého. Všechno by bylo v pořádku, kdybych si to někdy během neuvědomila.

PPCZ 1 Čarodějnická pyramida - Mlčet

13. dubna 2017 v 7:56 | K. |  Projekt Pohanský pohled

DOTAZ
Týká se čarodějnické pyramidy, kterou mágové používají při kouzlení. Jako jeden z bodů se uvádí mlčení - a to je pro mě problém - neznamená to, že bych o tom, co dělám, někde mluvila či se "chlubila" (o magii nemluvím s nikým, v mém okolí to není možné), spíše jde o to, že se mi nedaří na dané kouzlo přestat myslet, a tím pádem se má kouzla sice plní, ale s šílenou časovou prodlevou. Byla bych proto moc vděčná, pokud byste tuto otázku chtěli zodpovědět a poradit, jak na dané kouzlo přestat myslet - uvolnit je z mysli. Mě se to holt nedaří tak, jak bych chtěla.


MÁ ODPOVĚĎ
(Pro začátek zmíním dvě důležité věci: nejprve trochu uvedu, co to čarodějnická pyramida je, protože ne každý s ní může být srozuměn a přestože je tento článek primárně zaměřen na odpověď na položenou otázku, mohou si ho přečíst i jiní lidé, kteří o čarodějnické pyramidě třeba nevědí. Zadruhé tazatelce vykám, protože ... můžu a chci a neuveřejňuji jejich jména, i pokud je uvedli - tak bylo usneseno mezi zúčastněnými PPCZ.)

77 questions - 43-45 otázka

12. dubna 2017 v 12:53 | K. |  77 čarodějnických otázek
43. Kdyby vám zavolal Steven Spielberg, že by chtěl natočit film o vašem životě, kdo byste chtěli, aby vás hrál?
Kdyby mi zavolal Steven Spielberg, nezvedla bych mu to, protože bych zrovna neměla mobil u sebe, jako je tomu většinou. A i kdyby, kde by asi vzal mé číslo? A navíc na mém životě si nemyslím, že je něco až tak extrovního, že by bylo třeba ho ještě zviditelňovat zfilmováním. V každém případě bych jistě sebe chtěla hrát já sama, protože sebe přece hraju celý život, tak bych to musela zahrát nejlépe.
V každém případě Spielberg má určitě dost jiné práce.

77 questions - 39-42 otázka

9. dubna 2017 v 12:17 | K. |  77 čarodějnických otázek
39. Jako randící čarodějnice, jak řeknete svému novému objektu zájmu (partnerovi), že jste čarodějnice?
Takový problém jsem zatím neměla, protože jsem zatím s nikým na schůzce (rande) nebyla. Očividně jsem málo otevřená takovémuto navazování vztahů. Nejsem zkrátka moc společenský typ a jsem dost protivná, ale vtipná, jen každého hned odpálkuju, tak to bude asi ten problém. V každém případě bych asi nejprve takovému objektu zájmu oznámila, že jsem ateistka, pokud by ho to samozřejmě zajímalo. Nevím, jestli bych s tím začala sama, nebo by se na to po čase musel zeptat sám. No, čas ukáže.

Pohanský pohled

6. dubna 2017 v 7:27 | K. |  Projekt Pohanský pohled
Pohanský pohled je začínající projekt české komunity pohanských youtuberů, který je inspirován projektem paganperspective (anglický kanál, takže pokud jste zběhlejší v angličtině nebo máte touhu některá či všechna videa shlédnout, prosím, do toho), jehož českou obdobu u nás navrhl provést John Gort. Na zmíněném kanále, jak je v plánu i v české obdobě, naleznete odpovědi různých pohanů a čarodějů vždy na tutéž otázku. Každý týden vybrali novou otázku, na kterou postupně (v pondělí jeden, v úterý druhý atd.) odpovídali.

V české podobě bude Pohanský pohled probíhat trochu volněji, jedna otázka na dva týdny. Také proto, že prozatím budou odpovědi na jednotlivé otázky Pohanského pohledu vlogeři uveřejňovat na svém kanále. Společný kanál zatím plánován není, je pouze v úvaze do budoucnosti.

Důležitost otázky

5. dubna 2017 v 19:28 | K. |  Na Cestě
Malé dítě se stále na něco ptá. Chce objevovat svět, nejprve ho ohmatat a okusit, později se ho naučí pozorovat a poslouchat a cítit jeho vůni. Tak jsem to alespoň vypozorovala u dcerky mé kamarádky. Pak se naučí vyluzovat zvuky trochu podobné příkazům, následně mluvit a říkat ne. A pak se začne ptát. Chce vědět, co je ono, k čemu je tamto, a proč ta paní má na sobě růžové šaty, když ostatní mají zelené bundy atp.

V našem nitru podle doktorky Estés žije stařena - Ta, která ví. Jsme moudřejší, než si myslíme a mnohdy taky daleko více, než dovolujeme sami sobě přiznat, natož projevit. Dnešní společnost je hodně o zamlčování a šíření dezinformací, což se dá obojí vyložit jako lež. Co se má šířit, se nešíří. Co bychom měli vědět, to nám většina neřekne.

Co jsou božstva?

5. dubna 2017 v 17:18 | K. |  Na Cestě
Je to tak osvěžující, mít konečně uspokojující názor na problematiku, v níž jsem před rokem, stejně jako na začátku seznámení s božstvy, plavala. Nebo jsem se spíše topila. Tak jsem si to nějak ujasnila, za což mohu (a také jsem to udělala) poděkovat Joey Morris a jejímu úžasně inspirujícímu interview s RavenFlower.

~*~*~

Božstva jsou projevy přírody i nás samých. Žijí v našem podvědomí, jsou v nás, jsou naší silou, kterou voláme jejich jménem. Skrze božstva se snáze napojíme na sebe samé, na svou niterní sílu, kterou akorát nazveme jménem určitého božstva.

77 questions - 34-38 otázka

5. dubna 2017 v 13:41 | K. |  77 čarodějnických otázek
34. Způsoby, kterými se udržujete uzemněni.
Uzemnění u mě funguje nejlépe při mnou vnímaném dýchání, popřípadě mám přívěsek se srdcem, který používám a nosím právě ve chvílích, kdy chci být uzemněná a nechci nikam odletět.

35. Podařilo se vám někdy provést kouzlo, které mělo příšerné následky nebo šlo opačným způsobem?
Jelikož jsem zatím neprováděla žádné velké kouzlo, pak mohu říci, že takovéto problémy se mi zatím vyhnuly. Ale myslím, že až začnu kouzlit častěji, nebudu se řídit sepsanými kouzly, které můžete nalézt na internetu, protože mi většinou připadají jednoduché (ve smyslu hloupé) a nejsou od srdce. Takže když jde něco od srdce, pak se to může pokazit jedině při vyrušení emocí (nemoc, deprese, rozladěnost).

Tři druhy zrcadla

3. dubna 2017 v 21:27 | K. |  Na Cestě
V článku jako odpovědi na 14. otázku minuloroční #YTPC jsem se rozepsala o třech způsobech vnímání a chápání magie. Tento článek se netýká pojmu magie, ale bude pojat dosti podobně.
  1. Zrcadlo, do kterého se díváme ráno
  2. Zrcadlo, pomocí kterého můžeme věštit atp.
  3. Zrcadlo, které zobrazuje nás (naši přátelé, příbuzní)
Teď nechci mluvit o bodech 1., ani 2., ale právě o posledním, 3. bodu.