Blog založen 11. července 2013

Když chceš něco udělat, udělej to hned!

Září 2016

Kullervo

29. září 2016 v 22:24 | překlad K. |  Božstva
Kullervo je k neštěstí a prokletí předurčená postava z finského eposu Kalevala a legenda o Kullervovi je popsána ve zpěvu 31 až 36.

Kullervo, syn Kalerva, je jedinou smutnou a tragickou postavou finské mytologie. Jeho rodina byla vyvražděna při masakru jeho kmene, neboť jeho otec Kalervo a Kalervův bratr (a Kullervův strýc) Untamo se přeli o pozemek, a Untamo a jeho muži Kalerva porazili a vyvraždili celý rod. Naživu ponechali pouze jedinou těhotnou ženu, která následně porodila Kalervova syna Kullerva. Untamo chce Kullerva zabít, ale žádný z jeho tří pokusů nevyšel, protože rozhodl chlapce udělat otrokem ve svém domě.

35. týden - Labuť

28. září 2016 v 15:16 Cesta keltským orákulem zvířat
Názvy: swan (anglicky), eala [ellah] (irsky)
Význam karty: duše, láska, krása
Asociace: Oengus, Samhain, (Litha), Apollón, Bohyně, zpěv, tis, bardi
Totem: grácie, rovnováha, nevinnost, duše, láska, vlastní krása

Bílé labutě přírody svobodné a divoké,
nad mnohými zeměmi prolétáte.
Povězte, zda zřely jste co, když měly jste skok,
ve světě mládí, v Tir-na-n'Og;
nebo v Tir-na-Moe, kde vše
krásné žije navždy zde;
nebo v Mag-Mell, v pláni radosti,
která poskytuje medové květy sladkosti.
-z The Children of Lir převyprávěla Ella Young*

Labuť přináší lásku, hloubku, půvab a krásu. Je spojována s druidským svátkem Samhainem, je ptákem prahu, představuje tu část nás, která může cestovat do Jiného světa. Obdržíš inspiraci z Jiného světa, nebo že do tvého života vstupuje láska. Karta labutě je dobrým znamením, když se chystáš napsat píseň nebo báseň. Kůže a peří labutě se používalo na výrobu ceremoniálního pláště barda, kterému se říkalo tugen.
Karta v obrácené poloze může znamenat, že potřebuješ prožít odloučení. Staré příběhy o labuti ukazují, že ve skutečnosti neexistuje odloučení od těch, které milujeme, ale pouze přeměna z jedné jejich formy do jiné. Odloučení, kterému stojíme tváří v tvář, může být také spíše vnitřního než vnějšího charakteru a labuť nás může volat, abychom se propojili hlouběji se svou vlastní duší.

Finská mytologie

28. září 2016 v 12:46 Mytologie
Ahti - bůh moře, někdy i sladkých vod. Patron rybaření. Jeho ženou je bohyně Vellamo. S ní pobývá a vládce ve své říši jménem Ahtola.
Ahto - viz Ahti
Aijo - démon-žena. Matka ďábla. Má dračí podobu. Je spojována s nemocemi. Když se jí člověk podívá do obličeje, udělá se mu špatně.
Ajatar - viz Aijo
Ajattara - viz Aijo
Akka - viz Rauni

Tapio

28. září 2016 v 10:52 | překlad K. |  Božstva
Tapio je východofinským duchem či bohem lesa. Figuruje také v eposu Kalevala. Jeho manželkou je bohyně lesa jménem Mielikki. Je otcem bohyní jménem Annikki, Tellervo a Tuulikki, a boha lovu Nyyrikkiho. Tapio bývá dáván do souvislosti s archetypem Zeleného muže, neboť má (Tapio) bradu a vousy porostlé lišejníky, obočí má tvořeno mechem a jeho oči byly jako bezedná jezera.
Za jeho sídlo je považována lesnatá Tapiola (ve finštině je k říším božstev připojována koncovka -la nebo -lä), dnešní čtvrť města Espoo (viz a)). Tapiola bývá někdy nazývána Metsola, neboť metsä finsky znamená les.
Byl uctíván lovci, kteří se k němu před lovem modlili, obětovali mu žito, fazole, pivo nebo víno, aby při nich stál a jejich lov dopadl úspěšně.

31. týden - Sova

11. září 2016 v 12:43 Cesta keltským orákulem zvířat
Názvy: owl (anglicky), cailleach oidhche [kal-jach oiche] (gaelsky)
Význam karty: odtažitost, moudrost, změna
Asociace: dub, břečťan, Cailleach, Samhain
Totem: klam a oklamání, jasnovidnost, vhled a pochopení, posel

Jsem současnicí starodávného dubu,
široko daleko do mechu zapouštějící kořeny.
Před mýma očima již prošlo mnoho národů,
přesto jsem stále ta osamělá sova ze Srony.

Sova učí moudrosti, jak můžeme nevýhodu zvrátit ve výhodu. Sova má vynikající sluch a její oči svítící do tmy jsou popisovány jako soví světlo. Pokud tě přitahuje studium lidové duchovní moudrosti nebo jasnozření, práce se sovou v roli tvého spojence ti v tom pomůže.
Karta v obrácené poloze naznačuje, že by ses neměl tolik odtahovat od světa. Umět se stáhnout a být kritický může být přínosem, ale nejsou nutné až takové tajnosti a odtažitost. Sova může signalizovat, že přišel čas změny, iniciace a nových začátků. Staré rčení ze Sussexu praví, že "když sova loví v noci, očekávej jasný zítřek."